I. Etapa

im 1

Středa 30. 8. 2017

 

  • Start: I. nádvoří Státního hradu a zámku Jindřichův Hradec v 17:00
  • Cíl: III. nádvoří Státního hradu a zámku Jindřichův Hradec
  • Časovka družstev v délce 2,5 km

Jedná se o o zcela novou záležitost, a to o technickou časovku družstev na 2,5 km dlouhé trati v historické části Jindřichova Hradce.

Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec se svou rozlohou se řadí na třetí místo v České republice hned za Pražský hrad a zámek v Českém Krumlově. Návštěvníci si v současnosti mohou vybrat z celkem tří prohlídkových tras. Trasa „A“ – Adamovo stavení nabízí např. portrét Perchty z Rožmberka, slavné to Bílé paní tohoto zámeckého panství. Mimořádně významnou uměleckou památkou je nástěnná malba Legenda o svatém Jiří zdobící jednu z nejstarších místností gotického paláce, kterou nabízí prohlídková trasa „B“ – Gotický hrad, stejně jako jednu z nejlépe dochovaných hradních kuchyní u nás - Černou kuchyni, v níž se podle pověsti vařila známá sladká kaše pro chudé. A konečně Trasa „C“ – Apartmány 18. a 19. století vám připraví skutečnou pastvu pro oči v podobě prohlídky hudebního pavilonu Rondelu, který vyniká bohatou plastickou zlacenou výzdobou ze 16. století. Pro svou jedinečnou atmosféru je Státní hrad a zámek vyhledávaným místem pro konání významných kulturních a společenských počinů.

 

Krátkou městskou časovkou začal závod Okolo jižních Čech

Atraktivní týmovou časovkou byl v Jindřichově Hradci zahájen V. ročník etapového závodu v silniční cyklistice „Okolo jižních Čech 2017“.

Necelé tři kilometry dlouhá úvodní etapa vedla jindřichohradeckými ulicemi, uličkami, stezkami a zákoutími. Na jezdce čekaly velmi technické pasáže s prudkými zabočeními, strmými sjezdy a také přejezdy kočičích hlav historických dlažeb. Start byl na I. nádvoří Státního hradu a zámku J. Hradec, cíl o pár desítek metrů výše, na III. nádvoří.

Do I. etapy odstartovalo 27 čtyř až šestičlenných družstev a v nich 157 cyklistů.z 20 států Asie, Evropy a Oceánie. Startovní pole tvoří klubové týmy ze Slovinska, Lucemburska, Rakouska, Belgie, Nizozemí, Polska, Slovenska, ČR, Dánska, Kazachstánu a Itálie. Národní sexteta postavili Turci, Švýcaři a Slováci.

Vzhledem k členitosti trati je úchvatná průměrná rychlost, ve které trasu prologu zvládli členové vítězného družstva. Belgické Lotto Soudal svištělo průměrem 48,06 km/h a v cíli bylo o 47 setiny dříve než rakouský Amplatz BMC. Ten měl zaděláno na vítězství, ale v závěru se jeho mezinárodní sestava rozpojila, takže jezdci dokončovali samostatně. Třetí příčku obsadil královéhradecký Elkov Author Cycling Team, ten měl na první pozici ztrátu jen 78 setin sekundy.

Druhá etapa se jede ve čtvrtek 31. srpna. Startuje ve 14:00 hodin z náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích, povede do Tábora, kde je cíl v odpočinkové zóně Komora naplánován na dobu mezi 17.-18. hodinou. Měří 135 kilometrů, má rovinatější profil, i když na ní jsou dvě vrchařské prémie v Kostelci a Třitimi. O body a bonifikace půjde sprintérům na čtyřech rychlostních prémiích, a sice v Hluboké nad Vltavou, Ševětíně, Veselí nad Lužnicí a Bechyni. Ve žlutém dresu lídra závodu bude II. etapu absolvovat Nizozemec Mitch Groot, jenž v prologu svůj vítězný tým dovedl do cíle v jeho čele.

Výsledky I. etapa: 1. Lotto Soudal (Belgie) 3:38,29, 2. Amplatz BMC (Rakousko) +0,47, 3. Elkov Author Cycling Team (ČR) +0,78, 4. Team Giant-Castelli (Dánsko) +2,74, 5. Team Vorarlberg (Rakousko) +3,29, 6. Team Hurom (Polsko) +5,79, 7. Riwal Platform Cycling Team (Dánsko) +6,38, 8. Meblo JOGI Kult Solkan (Slovinsko) +9,20, 9. Leopard PRO Cycling (Lucembursko) +9,30, 10. Team Felbermayer – Simplon Wels (Rakousko) +9,91.

Celkové pořadí: 1. Mitch Groot (Nizozemí – Lotto Soudal), 2. Milan Menten, 3. Thomas Vereecken, 4. Sander De Pestel (všichni Belgie – Lotto Soudal), 5. Andi Bajc, 6. Rok Korošec (oba Slovinsko – Amplatz BMC), 7. János Zsombor Pelikan (Maďarsko – Amplatz BMC), 8. Alois Kaňkovský, 9. Jiří Polnický, 10. Michael Kukrle (všichni ČR – Elkov Author Cycling Team).

Roman Pišný (-rop-).

 

Mapa

 

Profil

1 etapa

 

Počasí|Forecast