II. Etapa

čtvrtek 31. 8. 2017

 

  • Start: náměstí Přemysla Otakara II. České Budějovice v 14:00
  • Cíl: odpočinková zóna Komora Tábor v cca 17:00-18:00
  • Délka 135 km

Druhá etapa začíná na hlavním náměstí krajského města. První prémie letošního ročníku je v Hluboké nad Vltavou. Poté pojede peloton závodníků přes Ševětín a Veselí nad Lužnicí do Bechyně, kde bude stoupat z podzámčí na hlavní náměstí k další sprinterské prémii. Cíl je již tradičně ve sportovním areálu Komora, kde probíhá každoročně velké množství cyklistických akcí.

Sprinterská prémie: Hluboká nad Vltavou, Ševětín, Veselí nad Lužnicí, Bechyně

Vrchařská prémie: Kostelec, Třitim

 

V Táboře vyhrál Van Dalen, ale do žlutého se oblékl Friesecke

Druhá etapa závodu „Okolo jižních Čech 2017“ spojila dvě největší města Jihočeského kraje.

Vedla z Českých Budějovic do Tábora, měřila 135 kilometrů a na jejím startu, který se odehrál před houfy diváků na historickém náměstí Přemysla Otakara II., bylo 155 jezdců. Chyběli Alexander Krieger (Německo – Leopard PRO Cycling) a Mathias Wieneroither (Rakousko – Feldbinder Owayo KTM). Ve žlutém dresu lídra „South Bohemia Tour“ se na trať vydal Mitch Groot (Nizozemí – Lotto Soudal).

Úvodní pasáže etapy byly o tom, zda se podaří někomu odpoutat od pelotonu. Velmi aktivní byl například Andreas Graf (Rakousko – Hrinkow Advarics Cycleangteam), jenž se často objevoval na čele, ale ujet se nikomu nepovedlo. Teprve poté, co závod na chvíli zastavil projíždějící vlak za zavřenými závorami, odjela trojice Jon Božič (Slovinsko – Adria Mobil), Gian Friesecke (Švýcarsko – Team Vorarlberg) a Luuc Bugter (Nizozemí – Delta Cycling Rotterdam).

Vyjela si náskok přes tři minuty a postupně se na dvou rychlostních prémiích ve Veselí nad Lužnicí a Bechyni podělila o bonifikační vteřiny. Oba spurty vyhrál Friesecke, získal tak 6 sekund k dobru a virtuálně se vlastně dostal do celkového vedení závodu. Na to, že obleče žlutý trikot doopravdy, si ještě musel počkat.

Před cílovým městem bylo vedoucí trio dojeto, poté se o sólové úniky pokusili Mattia Bais (Itálie – Cycling Team Friuli) a znovu Graf. Neměly dlouhého trvání, takže do odpočinkové zóny Komora, kde byl v Táboře cíl, dojelo hlavní pole 80 cyklistů pospolu. Švýcar Friesecke čekal, jestli se ve spurtu prosadí některý ze závodníků, jenž by mu sebral žlutou vidinu. To se ovšem nestalo, neboť na prvních třech pozicích skončili jezdci, kteří v prologu nabrali větší ztrátu.

Vyhrál Nizozemec Jason Van Dalen (Delta Cycling Rotterdam), jemuž 10 bonifikačních vteřin pomohlo poskočit ze 100. místa na třicáté a 25 bodů za vítězství v etapě jej obléklo do zeleného trikotu vedoucího muže bodovací soutěže. Mezi vrchaři (dres s červenými puntíky) po dvou etapách vede Jodok Salzmann (Rakousko – WSA Greenlife), jenž vyhrál prémii na kopci v Kostelci a čtvrtý byl v Třitimi. V bílém trikotu nejlepšího jezdce do 23 roků do III. etapy vyrazí Milan Menten (Belgie – Lotto Soudal). Druhou etapu nedojelo 14 závodníků, převážně nesplnili časový limit. Kupříkladu slovenský PROefekt Team vypadl celý!

Třetí dějství „Okolo jižních Čech“ je na programu v pátek 1. září. Odstartuje ve 13:00 hodin ze sídliště Na Sadech v Českých Velenicích a po 152 kilometrech bude mít cíl na Mírovém náměstí v Nové Bystřici (16:00-17:00 hod.). Trasa vede členitým terénem Novohradských hor a České Kanady, k tomu má o dost stupňů klesnout teplota a začít pršet. Nebude to tedy nic jednoduchého. Prémiové sprinty jsou v Nových Hradech, Chlumu u Třeboně a Starém Městě pod Landštejnem. Bodované kopce pak v Dobré Vodě, Smrčné a Jelením Vrchu.

Výsledky II. etapa: 1. Jason Van Dalen (Nizozemí – Delta Cycling Rotterdam) 3:22,24 hod. (41,59 km/h), 2. Nicolai Nielsen (Dánsko – Riwal Platform Cycling Team), 3. Casper Von Folsach (Dánsko – Team Giant-Castelli), 4. Rok Korošec (Slovinsko – Amplatz BMC), 5. Jiří Polnický (ČR – Elkov Author Cycling Team), 6. Milan Menten (Belgie – Lotto Soudal), 7. Alois Kaňkovský (ČR – Elkov Author Cycling Team), 8. Niclas Overgas Amdi Pedersen (Dánsko – Team Giant-Castelli), 9. Martin Boubal (ČR – CK Příbram Fany Gastro), 10. Dominik Neuman (ČR – Topforex Lapierre) všichni stejný čas.

Celkové pořadí: 1. Gian Friesecke (Švýcarsko – Team Vorarlberg) 3:25:59 hod., 2. Von Folsach +0:02, 3. Korošec, 4. Menten, 5. Nielsen, 6. Thomas Vereecken (Belgie – Lotto Soudal), 7. Andi Bajc (Slovinsko – Amplatz BMC), 8. Sander De Pestel (Belgie – Lotto Soudal, 9. Mitch Groot (Nizozemí – Lotto Soudal) všichni +0:03, 10. Polnický +0:04.

Roman Pišný (-rop-).

Mapa

 

Profil

2 etapa

 

Počasí|Forecast