III. Etapa

pátek 1. září 2017

 

  • Start: sídliště Na Sadech České Velenice v 13:00
  • Cíl: Mírové náměstí Nová Bystřice v cca 16:00-17:00
  • Délka 152 km

 Třetí etapa začíná přímo u rakouských hranic. Převážná část etapy vede Českou Kanadou a cíl je v jejím samotném srdci, v Nové Bystřici. Závodnící při této etapě okusí první těžší stoupání letošního ročníku.

Sprinterské prémie: Nové Hrady, Chlum u Třeboně, Staré Město pod Landštejnem

Vrchařské prémie: Číměř, Nový Vojířov, Klášter

 

Také třetí etapu Okolo jižních Čech vyhrál nizozemský jezdec

Třetí etapa závodu „Okolo jižních Čech 2017“ pořádně zacvičila se zatímním pořadím. Kopce a sjezdy na úzkých cestách České Kanady, to vše umocněné teplotou pod patnáct stupňů a stálým deštěm, byly velkou prověrkou sil.

Na start v Českých Velenicích se postavilo 138 borců, již o 19 méně než jich jelo prolog. Podmínky před absolvováním 152 náročných kilometrů byly nepříjemné, a sice 12 °C, vítr a déšť. Přesto se začalo závodit hned po odmávání ostrého startu za městem.

Dalo by se tvrdit, že se etapa jela od hranic ke hranicím, neboť startovní Č. Velenice leží přímo na čáře s Rakouskem a cílová Nová Bystřice je od hraničního přechodu vzdálena zhruba dva kilometry. Přestože jsou obě městečka od sebe vzdálena přibližně čtyřicet kilometrů, tak etapa byla navinuta okolo česko-rakouského pomezí v o hodně větší délce.

Do čela se ihned vydala šestičlenná skupina, v níž byli Emil Nygaard Vinjebo (Dánsko – Team Giant-Castelli), Josef Černý (ČR – Elkov Author Cycling Team), Mateusz Komar (Polsko – Voster Uniwheels Team), Tobias Mørch (Dánsko – Riwal Platform Cycling Team), Dušan Rajovič (Srbsko – Adria Mobil) a Jan Willem Van Schip (Nizozemí – Delta Cycling Rotterdam). Její náskok na čele začal rychle růst, i když se v pelotonu o tempo snažily rakouské celky Amplatz BMC a regionální Team Vorarlberg, jenž bránil dvouvteřinový náskok svého švýcarského člena Giana Frieseckeho, který jel III. etapu ve žlutém trikotu.

Jezdci v úniku spolupracovali, jejich náskok vzrostl nad tři minuty. Bodovaný sprint v Nových Hradech (14. km) vyhrál Černý, v Chlumu u Třeboně (49 km) byl nejdříve Rajovič a pak už závodníci vjeli do České Kanady. Na vrchařské prémii v Dobré Vodě, kde vyhrál Van Schip, ještě jeli uprchlíci pospolu, ale pak se z ní vytratili Komar a Rajovič.

Zbylá čtveřice pokračovala přes Smrčnou a Staré Město pod Landštejnem na Jelení Vrch, kde ztratila i Mørcha. Vepředu tak v posledních dvaceti kilometrech zůstalo trio, jejž hlavní pole, v němž se udrželo jen 41 cyklistů, nedokázalo dojet. Po stopadesátikilometrovém uniku tedy spurtovali o vítězství Van Schip, Černý a Vinjebo. S přehledem oba soky porazil Nizozemec, který tak dovršil holandský hattrick.

Po Mitchu Grootovi v první a Jasonu Van Dalenovi ve druhé etapě se stal třetím mužem ze země tulipánů, který letos uzmul etapové prvenství. Do žlutého dresu mu to ovšem nepomohlo, do něj se oblékl Černý, jenž skončil druhý. Vítězný Van Schip se dostal do vedení ve vrchařské i bodovací soutěži. Bílý trikot nejlepšího závodníka do 23 let udržel Milan Menten (Belgie – Lotto Soudal), jenž přijel v hlavní skupině. Etapu nedokončilo dalších 14 jezdců. Ze 27 týmů už pouze tucet pokračuje v plné sestavě.

Jestliže III. etapa byla velkou zkouškou odolnosti, pak následující, jež je na programu v sobotu 2. září, má ještě náročnější parametry. Klima se patrně nezmění a k tomu přibude 163 kilometrů mezi Třeboní a Kaplicí namotaných do kopců Novohradských hor. Královské dějství letošního ročníku „Okolo jižních Čech“ startuje z třeboňského Masarykova náměstí v pravé poledne, cíl v Kaplici je naplánován okolo 16. hodiny. Bodované sprinty jsou v Borovanech, Trhových Svinech a při prvním průjezdu Kaplicí. Vrchařské prémie v Hojné Vodě, Kuří a Svatém Janu nad Malší.

Výsledky III. etapa: 1. Jan Willem Van Schip (Nizozemí – Delta Cycling Rotterdam) 3:45:14 hod. (40,2 km/h), 2. Josef Černý (ČR – Elkov Author Cycling Team), 3. Emil Nygaard Vinjebo (Dánsko – Team Giant-Castelli) oba stejný čas, 4. Nicolai Nielsen (Dánsko – Riwal Platform Cycling Team), 5. Casper Von Folsach (Dánsko – Team Giant-Castelli), 6. Rok Korošec (Slovinsko – Amplatz BMC), 7. Milan Menten (Belgie – Lotto Soudal), 8. Jason Van Dalen (Nizozemí – Delta Cycling Rotterdam), 9. Aksel Nömmelä (Estonsko – Leopard PRO Cycling), 10. Niclas Bøje Pedersen (Dánsko – Team Giant-Castelli), 40. Dušan Rajovič (Srbsko – Adria Mobil) všichni +0:48, 59. Tobias Mørch (Dánsko – Riwal Platform Cycling Team) +14:32, 69. Mateusz Komar (Polsko – Voster Uniwheels Team) +17:04.

Celkové pořadí: 1. Černý 7:11:07 hod., 2. Vinjebo +0:04, 3. Van Schip +0:06, 4. Gian Friesecke (Švýcarsko – Team Vorarlberg) +0:54, 5 Von Folsach +0:56, 6. Korošec, 7. Nielsen, 8. Menten, 9. Andi Bajc (Slovinsko – Amplatz BMC), 10. 6. Thomas Vereecken (Belgie – Lotto Soudal) všichni +0:57.

Roman Pišný (-rop-).

Mapa

 

Profil

3 etapa

 

Počasí|Forecast