IV. Etapa

sobota 2. září 2017

  • Start: Masarykovo náměstí Třeboň v 12:00
  • Cíl: Náměstí Kaplice cca v 16:00
  • Délka 163km

Čtvrtá etapa začíná na náměstí lázeňského města. Jedná se o nejtěžší etapu letošního ročníku. Novohradské hory pořádně prověří peloton, stoupání nabídnou závodníkům, doprovodu a fanouškům krásný výhled z Hojné Vody nebo Svatého Jana nad Malší. Cíl je v Kaplici, kde budou souběžně probíhat slavnosti města.

Sprinterské prémie: Borovany, Trhové Sviny, Kaplice

Vrchařské prémie: Hojná Voda, Kuří, Svatý Jan nad Malší

 

 

Josef Černý o vteřinu navýšil svůj náskok na čele

Královskou etapu závodu „Okolo jižních Čech 2017“ opět provázelo chladné počasí. Vedla z Třeboně do Kaplice, měřila 163 kilometrů a 122 závodníků zavedla do Novohradských hor.

První desítky kilometrů byly klidnější, málokomu se chtělo takzvaně větrat před náročnými kopci. Pár manifestačních pokusů o únik mělo jepičí trvání. Chvíli se před pelotonem pohyboval i slovenský jezdec Juraj Lajcha, jediný zástupce regionálního týmu Spartak Tlmače, jenž zůstal v závodě. Je takříkajíc nosičem červené lucerny, neboť uzavírá se sedmdesátiminutovou ztrátou celkové pořadí.

Větší závodění přinesl až nájezd do Novohradských hor, kdy se odpoutalo trio Žiga Horvat (Slovinsko – Adria Mobil), Nico Selenati a Justin Paroz (oba Švýcarsko – reprezentace). Pohromadě vydrželo do stoupání na Hojnou Vodu, kde se rozpadlo. Bylo pohlceno skupinou, jež na vrcholu čítala osmnáct členů.

Byli v ní žlutý Josef Černý (ČR – Elkov Author Cycling Team), v celkovém pořadí druhý Emil Nygaard Vinjebo (Dánsko – Team Giant-Castelli) a také v bílém dresu Milan Menten (Belgie – Lotto Soudal). Avšak chyběl vítěz III. etapy Jan Willem Van Schip (Nizozemí – Delta Cycling Rotterdam), celkově třetí a také držitel zeleného i puntíkovaného trikotu.

Přestože se jeho tým snažil o to, aby osmnáctku vepředu dojel, odstup uprchlíků rostl. Rychle byl šedesátisekundový a pomalu ještě narůstal. Silná osmnáctičlenná skupina spolupracovala, i když se v ní občas objevily pokusy o nástup. Při prvním projetí cílové Kaplice (109. kilometr) si na rychlostní prémii pro jednu vteřinu bonifikace dojel Černý. Všech 18 odjetých borců spolu vydrželo až do Svatého Janu nad Malší (127. km), kde byla poslední vrchařská prémie.

Teprve po ní někteří tempu nestačili a také se začalo častěji nastupovat. Nikomu se ovšem odpoutat nepovedlo, sil totiž neměl nikdo nazbyt. Podruhé do Kaplice tak přijelo pohromadě tucet nejrychlejších, z nichž pásku jako první proťal Švýcar Patrick Schellling z rakouského Teamu Vorarlberg. Za ním dojel Nicolai Nielsen (Dánsko – Riwal Platform Cycling Team), jenž se tím dostal do čela bodovací soutěže. Královéhradecký Černý přijel šestý a v celkovém pořadí o jednu sekundu navýšil svůj náskok před druhým Dánem Vinjebem. Ten do poslední etapy vyjede v dresu nejlepšího vrchaře. Nizozemec Van Schip skončil na 49. místě se ztrátou 103 vteřin a z celkové bronzové pozice se propadl až na šestnáctou.

Závěrečná etapa „South Bohemia Tour 2017“ startuje v neděli 3. září hodinu před polednem z Palackého náměstí v Dačicích a po 154 kilometrech bude mít tradiční cíl v Klášterské ulici v Jindřichově Hradci (14:00 – 15:00 hod.). Její trasa povede i mimo Jihočeský kraj, závodníky zavede do regionu Vysočina. O body na sprintérských prémiích půjde v Českém Rudolci, Kamenici nad Lipou a Lodhéřově. Napínavý boj vrchařů vyvrcholí na kopcích v Matějovci, Heřmanči a Černovicích u Tábora.

Výsledky IV. etapa: 1. Patrick Schellling (Švýcarsko – Team Vorarlberg) 3:51:15 hod. (41,46 km/h), 2. Nicolai Nielsen (Dánsko – Riwal Platform Cycling Team), 3. Cyrille Thiéry (Švýcarsko – reprezentace), 4. Milan Menten (Belgie – Lotto Soudal), 5. Andi Bajc (Slovinsko – Amplatz BMC), 6. Josef Černý (ČR – Elkov Author Cycling Team), 7. Mattia Bais (Itálie – Cycling Team Friuli), 8. Rok Korošec (Slovinsko – Amplatz BMC), 9. Emil Nygaard Vinjebo (Dánsko – Team Giant-Castelli), 10. Christian Mager (Německo – Hrinkow Advarics Cycleangteam) všichni stejný čas.

Celkové pořadí: 1. Černý 11:02:21 hod., 2. Vinjebo +0:05, 3. Menten +0:50, 4. Nielsen +0:52, 5. Korošec +0:53, 6. Bajc +0:58, 7. Christian Rasmus Quadde (Dánsko – Team Giant-Castelli) +0:59, 8. Thomas Vereecken (Belgie – Lotto Soudal), 9. Radoslav Rogina (Chorvatsko – Adria Mobil) oba +1:08, 10. Jonas Asen Jørgensen (Dánsko – Riwal Platform Cycling Team) +1:10.

Roman Pišný (-rop-).

Mapa

 

Profil

4 etapa

 

Počasí|Forecast