České Budějovice

České Budějovice – každý den

Statutární město České Budějovice- metropole Jihočeského kraje, kde žije 94 tisíc obyvatel. Počet obyvatel jej řadí na osmou příčku v lidnatosti v celé České republice. Město ležící na soutoku řek Vltavy a Malše uprostřed kouzelné přírody, se rozkládá na rozloze 56 kilometrů čtverečních.

 

Pro množství architektonických a uměleckých památek bylo historické centrum města vyhlášeno městskou památkovou rezervací a nacházejí se zde ty největší turistické pamětihodnosti. Patří sem především proslulé náměstí Přemysla Otakara II., pojmenované po zakladateli města, který ho založil roku 1265 na soutoku řek Malše a Vltavy. Při pohledu z ptačí perspektivy vás překvapí téměř pravidelný čtvercový tvar náměstí, ze kterého vybíhá kolmo síť ulic.

Dominantou mezi barokními a renesančními domy s podloubími na náměstí je barokní radnice. Čtyři kamenné sochy mezi třemi věžemi radnice jsou alegorie měšťanských ctností Spravedlnosti, Statečnosti, Moudrosti a Opatrnosti. Jako perla se skví uprostřed náměstí barokní Samsonova kašna, největší toho druhu v Čechách, se sochou bájného hrdiny Samsona, zápasícího se lvem.

Centru města Českých Budějovic vévodí Černá věž - 72 m vysoká zvonice a městská hláska. Z jejího ochozu je nádherný rozhled na České Budějovice i do celého Jihočeského kraje. Tu nechali radní postavit v polovině 16. století v renesančním slohu. Vpravo vedle věže uvidíte katedrální kostel sv. Mikuláše. Architektonicky nenáročná barokní stavba z poloviny 17. století vyrostla poté, co byl nádherný pozdně gotický chrám zničen požárem. Ve výčtu památek bychom mohli pokračovat: dominikánský klášter s kostelem Obětování Panny Marie, solnice, zbytky opevnění Rabenštejnská věž a Železná panna

Dalšími cennými místy, která dělají město České Budějovice turisticky zajímavým, jsou přírodní památky v blízkosti města, jako je například přírodní rezervace Vrbenské rybníky, přírodní památka Tůně u Špačků, lesopark Stromovka.

Každoročně se České Budějovice stávají živým centrem kultury, zvláště v době letních měsíců a adventu. Bezpočet unikátních vystoupení v rámci hudebních a divadelních festivalů, kdy jako jeviště slouží historické centrum města – jeho náměstí, ulice, parky i vodní plochy, přitahuje návštěvníky z Čech i zahraničí.

Od roku 2011 má naše město novou atrakci - plavbu lodí po Vltavě přes Hlubokou/Vltavou až do Týna/Vltavou. Můžete se plavit jak na velké lodi, tak na motorovém člunu, který můžete sami řídit.

cb3Výhodná poloha města uprostřed regionu a velké množství značených turistických a cyklistických tras umožňují vydat se po zajímavých kulturních a přírodních památkách v okolí. V blízkosti města je to novogotický zámek Hluboká s bohatými sbírkami uměleckých předmětů v interiéru a lázeňské renesanční město Třeboň. Za návštěvu určitě stojí místa zapsaná ve světovém kulturním dědictví UNESCO: Holašovice s architekturou selského baroka a historický skvost Český Krumlov. Pro milovníky přírody je to oblast Blanského lesa s nejvyšší horou Kleť, Třeboňska a Novohradska.

 

 

LÉTO VE MĚSTĚ 2017 – top akce

UMĚNÍ VE MĚSTĚ
16. 6. – 30. 9.
Historické centrum města Svá díla v rámci tohoto projektu vystaví sochaři z Čech a Slovenska. Jednotlivé instalace zasazené do ulic, náměstí i zákoutí mají rozptýlit mysl procházejících a vybídnout je k zastavení, zamyšlení nebo je prostě pobavit.

BUSKERS FEST
19.6. – 23. 6.
Centrum města Unikátní mezinárodní festival pouličního umění, kdy ulice města ožijí muzikanty, divadelníky, kejklíři, básníky, artisty z Čech i zahraničí, celkem přes 200 umělců. Můžete se těšit také na workshopy a výstavy pod širým nebem.

MÚZY NA VODĚ
1. 7. – 6. 7. (začátek 21:30)
Slepé rameno Vltavy Hlavními múzami tohoto vícežánrového festivalu letos budou operní pěvkyně Eva Urbanová s Moravským klavírním triem a zpěvačka Aneta Langerová. Dále vystoupí šansoniérka Chantal Poullain, Orchestr opery Jihočeského divadla, soubor Strings Ensemble, který zahraje Vivaldiho Čtvero ročních období, a Mezcla Orquesta, kubánští a čeští hudebníci hrající latinsko-americké rytmy.

RADNIČNÍ LÉTO
4. 7. – 31. 8.
Radniční nádvoří Festival hudby a divadel pro děti i dospělé v historických kulisách radničního nádvoří. Můžete se těšit na 22 pohádek loutkových i hraných, 4 folkové koncerty a 3 divadelní představení pro dospělé.

ŘEMESLA A ŽIVNOSTI V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH
11. 7. – 31. 8.
Radniční výstavní síň Výstava zachycuje vývoj řemesel ve městě od konce 14. století, kdy se příslušníci jednoho řemesla sdružovali v cechy, až do roku 1859, kdy cechy zanikly a vznikly živnosti. Mezi nejvýznamnější patřil cech řezníků, krejčích, soukeníků a sládků.

JIHOČESKÝ JAZZOVÝ FESTIVAL
10. 8. – 12.8.
Historické centrum města Tuzemské i zahraniční hvězdy jazzu budou koncertovat pod širým nebem na Piaristickém náměstí, kde zažijete neopakovatelnou atmosféru. Uslyšíte Yvonne Sanchez, Ninu van Horn, Nicolas Payot kvartet a další.

MĚSTO LIDEM, LIDÉ MĚSTU
25. 8. – 26.8.
Historické centrum města Českých Budějovic budou už popáté patřit této unikátní společensko-kulturní akci. Asfaltový povrch ulic Krajinská, Česká a Piaristická částečně pokryje živý trávník, veřejné prostranství zaplní umělci a místní restauratéři. Cílem pořadatelů je na dva dny proměnit všední městskou ulici na nevšední zážitek s neobvyklou atmosférou.

HUDEBNÍ SLAVNOSTI EMY DESTINNOVÉ
30.8. – 14. 9.
Různá místa konání Festival vážné hudby, jehož letošní 28. ročník znovu připomene operní pěvkyni světového významu Emu Destinnovou, která ve své vlasti zůstala nedoceněna. K poctě umělkyně se bude v Č. Budějovicích konat devět koncertů v podání špičkovým hudebníků a zpěváků.

ŽELEZNÉ A ZLATÉ ČESKÉ BUDĚJOVICE
1. 9. – 2.9.
Historické centrum města Historické slavnosti města přilákají návštěvníky na rytířské turnaje, soutěžní klání, středověký řemeslný trh a další atrakce. Budete mít možnost putovat dějinami města díky setkání s významnými osobnosti z historie.cb1

 

Turistické informační centrum,
Nám. Přemysla Otakara II. č. 2, 370 92 České Budějovice,
tel. 386 801 413, tel./fax 386 801 414
e-mail: infocb@c-budejovice.cz, www.inbudejovice.cz

Počasí|Forecast