České Velenice

Město České Velenice se nachází na samé jižní hranici s Rakouskem přibližně 30 km od lázeňského města Třeboň. V období 2. světové války bylo součástí sousedního rakouského města Gmünd. I v současné době je spojení obou měst velmi úzké, jak v oblasti spolupráce, tak i sousedskými vztahy. Jeho zhruba 3,5 tis. obyvatel pracuje zejména v zóně Hospodářského parku České Velenice, a .s. ve firmách  jako je Magna Cartech, Kinshofer a j.

 

Město se čile rozvíjí na všech polích, udržuje a nabízí ve svém mikroregionu spoustu aktivit. Návštěvníkům kromě velmi známé a mnohokrát oceněné kaštanové aleje, relativně mladého Kostela sv. Anežky České a krásně opravené Kaple sv. Rodiny, může nabídnout projížďku cyklostezkou po okolní krásné panenské přírodě plné čistých lesů, luk a průzračných pískoven.Největším lákadlem pro turisty z blízkého i dalekého okolí je ovšem replika historického trolejbusu Mércédes-électrique-Stoll z roku 1907, kterou je možné si prohlédnout i s odborným komentářem nebo se v ní i projet po předchozí rezervaci jízdenek prostřednictvím webové stránky města. Město je také velmi důležitým železničním a silničním dopravním uzlem, kolem kterého je široká škála nabídek turistických cílů a kulturního vyžití.

V samém centru Českých Velenic se nachází Česko-rakouské komunitní centrum Fenix, kde se konají různé kulturní, společenské a vzdělávací akce po celý rok a zároveň se zde organizují i akce konané mimo toto zařízení. Tradičními jsou Velikonoční trhy, venkovní koncerty v kapli, na aleji či amfiteátru, festival Hudební víkend na přelomu prázdnin, dále pak Rozloučení s prázdninami, Vánoční trhy a akce s tím spojené.V neposlední řadě je třeba jmenovat i akci Čerti (5. 12.), která zvláště poslední léta získává na svém věhlasu a oblibě.  Za krásnými propracovanými krampusáckými maskami a celým představením přijíždí neustále se zvětšující počet návštěvníků.

Počasí|Forecast