Dačice

dacice003Dačice, město první kostky cukru na světě, se nachází v nejvýchodnějším regionu Jihočeského kraje. První písemná zmínka pochází z r. 1183. Dominantou města je renesanční věž kostela sv. Vavřince. V r. 1843 byla v Dačicích vyrobena první kostka cukru na světě. Prvenství připomíná malý žulový pomník nedaleko centra a stálá expozice v městském muzeu a galerii. Státní zámek Dačice nabízí prohlídku reprezentativních sálů a pokojů šlechtického rodu Dalbergů.

 

Dačice leží v nadmořské výšce 483 m n. m., horopisně patří do Českomoravské vrchoviny a jsou vstupní branou do zajímavých turistických oblastí Podyjí a nedaleké České Kanady.

Na své si proto přijdou vyznavači pěší turistiky, cykloturisté i ti co dávají přednost pohledu z koňského sedla. Region je bohatý na historické památky z renesančního a barokního období. Setkáte se u nás s vodními mlýny, starobylými kostely a kláštery, zámky a zámečky a židovskými hřbitovy.dacice001

Dačice jsou moderním městem, přirozeným kulturním i obchodním centrem mikroregionu Dačicko. Žije zde přes 7.000 obyvatel. Najdete tu síť obchodů, bank, malých i větších firem, základní a střední školství, městské koupaliště, sportovní halu, 3D kino a další moderní sportovní i kulturní zařízení. Pro naše návštěvníky pořádáme mnoho kulturních i sportovních akcí během celého roku. Pravidelně se zde konají hudební a historické slavnosti, řezbářské sympozium, tradiční jarmarky, farmářské trhy, hudební a divadelní festivaly.

Historie:

Dačice se nacházejí v blízkosti zemských hranic Čech, Moravy a Rakouska a první písemnou zmínku o nich nalezneme již v roce 1183. Původně knížecí osada ležící na křižovatce obchodních cest ze Znojma do jižních Čech a z Humpolce do Rakous patrně navázala na dřívější osídlení. S postupem osidlovacího procesu v těchto částech západní Moravy rostl i význam Dačic. Staré slovanské sídliště při brodu přes Dyji se změnilo v trhovou vesnici. A v roce 1377 se o Dačicích hovoří již jako o městě.

V roce 1459 získal „zboží dačické a bílkovské“ Volfgang Krajíř z Krajku sídlící na Landštejně. Rod Krajířů pocházející z Korutan držel Dačice 150 let. Právě za jeho působení dosáhly svého největšího rozmachu, neboť si je Krajířové vybrali za své sídelní město.

dacice002S obdobím renesance nastal rozkvět řemesel a architektury. Dačičtí měšťané si začali budovat výstavné domy. V 16. století pozvali Krajířové italské stavitele, kteří se zde usadili a svým dílem proměnili goticky strohou tvář města. Domy dostaly renesanční štíty, vznikla nová radnice, oba zámky, věž kostela sv. Vavřince, vyrostla nová městská čtvrť kolem zámku.

Další stavitelsky významnou epochou Dačic bylo baroko. Koncem 17. století však město postihly velké pohromy. Nejprve udeřil mor a později zde vzplála řada požárů, které způsobily zkázu jeho renesanční i barokní podoby. K nejvýznamnějším dochovaným památkám baroka patří areál františkánského kláštera s kostelem sv. Antonína Paduánského, sousoší Panny Marie před novým zámkem, hřbitovní kaple sv. Rocha a kostel sv. Vavřince, který s přilehlou renesanční věží tvoří dominantu města.

Rok 1843 přinesl městu světové prvenství. Ne každý ví, že dnes tak běžná věc, jakou je kostkový cukr, se zrodila v jednom z domů na Palackého náměstí. O tomto vynálezu vypovídá stálá expozice v městském muzeu a galerii. Kostkový cukr má v Dačicích dokonce malý žulový pomník, který se nachází nedaleko centra a jednoznačně patří k turisticky nejvyhledávanějším cílům v Dačicích.

 TOP akce o prázdninách 2017:

2.7.  Zahájení léta na náměstí – koncerty, soutěže, workshopydacice005

4. – 16.7. Za dačickou kostku cukru – letní kulturní festival na zámeckém nádvoří (divadlo, pohádky pro děti, kino, koncerty: vystoupí Petr Kolář, Ondřej Ruml, Petr Bende, Laďa Kerndl, Fešáci a další)

22.7. Letní košt – tradiční i netradiční jídlo a pití, skvělí muzikanti, talk show a letní kino

3.8. Kimo Hussey a mezinárodní allstars – světová špička v hraní na ukulele

12.8. Prázdninové hraní Pod Lipkami – herna pod širým nebem

14. – 19.8 Dačická řežba – řezbářské sympozium

19.8. Country fest Dačice – vystoupí několik country kapel na letní scéně v zámeckém parku

21. – 24.8. Kovářské dny – kovářské sympozium

Památky

http://www.dacice.cz/turistika-1/pamatky/

 

Co u nás navštívit

http://www.dacice.cz/turistika-1/co-u-nas-navstivit/

 

Tipy na výlety

http://www.dacice.cz/turistika-1/tipy-na-vylety/

 

Naučná stezka

http://www.dacice.cz/turistika-1/naucna-stezka/

 Infocentrum Dačice

Palackého nám. 1/I

380 01 Dačice

Tel.: +420 384 401 265

e-mail: info@dacice.cz

www.dacice.cz

Počasí|Forecast