Kaplice

Město s historií od 13. století

Starobylé město, vzdálené několik kilometrů od rakouských hranic. První písemná zmínka o Kaplici pochází z roku 1257. Město se rozkládá v malebné krajině při říčce Malši a je vstupní branou do Novohradských hor. V raném středověku Kaplice fungovala jako trhová ves na solné stezce, která spojovala Horní Rakousko s jižními Čechami. Městská práva má Kaplice od roku 1382, předtím již byla zmiňována jako městečko, a i později vedena jako městys. 9. července 1936 byla povýšena na město. Až do druhé světové války zde převažovalo německé obyvatelstvo. Do roku 1960 byla okresním městem.  

 

V letech 1771 až 1775 působil v Kaplici farář Ferdinand Kindermann, osvícenecky orientovaný pedagog a později litoměřický biskup, který zde vybudoval školu, jejíž pověst přesahovala hranice Čech.

Nejstaršími památkami Kaplice jsou dva kostely stojící východně od náměstí. Pozdně gotický kostel sv. Floriána, zvaný český, postavený v roce 1491 na základech románské kaple, která dala městu jméno Kaplice a kostel sv. Petra a Pavla, zvaný německý, raně gotického původu z r. 1257.

K městu územně náleží osady Blansko, Dobechov, Hradiště, Hubenov, Květoňov, Mostky, Pořešín, Pořešínec, Rozpoutí, Rožnov a Žďár, a i s těmito osadami má město téměř sedm tisíc obyvatel.

Pohodová turistika v čisté přírodě

Okolí města nabízí mnoho výletů, kdy je možné pěšky navštívit zříceniny hradů Pořešín, Louzek a Sokolčí, nacházející se v malebných údolích řek Malše a Černá. Na kole či autem pak jistě stojí za to podniknout výlet do Novohradských hor a navštívit taková místa jako Žofínský prales či rozhlednu na Kraví hoře.

Kaplická kultura

V Kaplici stojí za návštěvu centrum města s nově zrekonstruovaným náměstím, opravenou budovou radnice a Galerií Krampus, která již několikátou sezónu představuje fenomén alpských démonických stvoření – Krampusů, kteří se „naživo“ pravidelně představují v polovině prosince při jediné originální Krampus show v České republice. Tuto akci navštěvuje několik desítek tisíc diváků. Dalšími nejvýznamnějšími kulturními akcemi v Kaplici jsou, kromě zmíněné největší Krampus show, letní hudební festival „Sucháč fest“ na konci června, hudební večery v období letních prázdnin a Kaplické slavnosti, konané na začátku září. Součástí kulturně vzdělávacího centra v Kaplici jsou nově zrekonstruované 3D kino a městská knihovna.

Kaplice, hrdé město sportu

Kaplice nabízí nejen zajímavý kulturní, ale i sportovní program. Každým rokem je Kaplice a její okolí nedílnou součástí trasy Rallye Český Krumlov či veteránských rallye. V Blanské kotlině jsou každým rokem pořádány závody mistrovství České republiky v motokrosu.

Pravidelně v červnu probíhá na atletickém stadionu Okresní atletická olympiáda pro žáky základních i středních škol. Tradiční atletickou akcí v září je Večerní běh Kaplicí. Ten každý rok přivítá běžce od nejmladších kategorií až po veterány a pravidelně se ho zúčastňuje jihočeská a v některých ročnících i česká běžecká špička. Tento závod v roce 2017 oslaví 50 let od svého vzniku.

Všechno o kultuře, sportu a společenském dění v Kaplici najdete na www.ikaplice.cz.

Informace o jediné originální přehlídce alpských démonických bytostí Krampus, kterou pořádá Město Kaplice se svými partnery, najdete na webu www.krampuskaplice.cz.

Oficiální portál Městského úřadu Kaplice najdete na www.mestokaplice.cz.

 

Slovo místostarosty:

„Jsme rádi, že sportovně-kulturní program v našem městě již podruhé obohacuje dojezd etapy cyklistického závodu Okolo jižních Čech, kdy Kaplice je jedním ze čtyř cílových měst a v roce 2017 dokonce v rámci dojezdu nejdelší etapy tohoto prestižního cyklistického podniku. Navíc po dohodě s pořadateli je Kaplice cílovým městem v den konání Kaplických slavností.

V Kaplici jsme rádi za sport ve všech jeho podobách. Proto máme za cíl vytvořit ideální podmínky pro amatérský a hobby sport našich občanů, ale také jsme rádi, když jim můžeme nabídnout i sport na profesionální úrovni, což nám cyklistický závod Okolo jižních Čech plně umožňuje. A není to jediná příležitost, protože se u nás jezdí republikový motokros a v okolí Kaplice vede trasa Rallye Český Krumlov.IMG 20170802 WA0001

Vedle dojezdu etapy cyklistického závodu se v měsíci záři v Kaplici uskuteční i další významná sportovní akce a to 50. ročník Večerního běhu Kaplicí, kterého se mohou zúčastnit běžci všech věkových i výkonnostních kategorií.

Běh a cyklistika jsou fenoménem doby, a kdyby tato setkání s amatérským a profesionálním sportem přispěla k tomu, že by zejména děti zvedla od chytrých telefonů a počítačů a přivedla je k pravidelnému sportování, měl bych z toho dobrý pocit a velkou radost.

Vzorem a inspirací pro doposud nesportující mládež by mohly být i výkony některých mladých sportovců z našeho města v čele s atletem Tomášem Kratochvílem, který na letošní Olympiádě školní mládeže stanovil nový národní žákovský rekord ve skoku dalekém výkonem 724 centimetrů a překonal 75 let platný rekord v této kategorii.

Ať tedy k tomuto talentovanému mladému sportovci přibývají další a ať se inspirují třeba i od profesionálních cyklistů, kteří naše město navštíví v rámci zastávky cyklistického závodu Okolo Jižních Čech. Přeji závodníkům i pořadatelům šťastný dojezd do cíle!“ 

Počasí|Forecast